ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα...
20. 01. 2017

«Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα…»  λέει ο λαός, οι μαθητές της Δ’ τάξης όμως τον διαψεύδουμε!

Επισκεφτήκαμε τον μύλο παρασκευής ζωοτροφών της σχολής μας. Εκεί ξεναγηθήκαμε από τον κ. Μανώλη στον χώρο όπου αναμειγνύονται οι πρώτες ύλες, τα δημητριακά. Μάθαμε για τη διαδικασία άλεσης των καρπών και τα άλλα υλικά που τοποθετούνται στο μείγμα για να παρασκευαστούν τα πίτυρα. Οι απορίες μας ήταν πολλές και έτσι μάθαμε πόση ζωοτροφή παρασκευάζεται και καταναλώνεται καθημερινά στη σχολή. Τέλος, ο κ. Μανώλης, μας αποχαιρέτησε τον καθένα ξεχωριστά χαρίζοντάς μας ένα σακουλάκι σπόρους καλαμποκιού! Θα είναι υπέροχο όταν φέρουμε το δικό μας καλαμπόκι για να φτιάξουμε ζωοτροφές!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε