ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο!
07. 02. 2018

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας και συγκεκριμένα της ενότητας "Μες στο μουσείο", οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β' τάξης, επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης.

Εκεί, τους περίμενε η ξεναγός και μητέρα της μαθήτριας του Β2 Αφροδίτης Χατζηφωτίου, κυρία Ειρήνη. Οι μαθητές και οι μαθήτριες, ξεναγήθηκαν σε διάφορα εκθέματα του μουσείου και ταξίδεψαν, με τη βοήθεια της ξεναγού τους, πίσω στα χρόνια της προϊστορίας και της μυθολογίας.

Είδαν από κοντά μια μαρμάρινη πόρτα ενός μεγαλοπρεπή μακεδονικού τάφου, θαύμασαν ένα υπέροχο ψηφιδωτό με μυθολογικές σκηνές και παρατήρησαν-αποκωδικοποίησαν αγάλματα που απεικόνιζαν μυθολογικά πρόσωπα, όπως αυτό του θεού Δία. Η επίσκεψη στο μουσείο, εφοδίασε τους μικρούς εξερευνητές με γνώσεις και όρεξη για μάθηση!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε