ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Διοράματα δασών με τη Β' τάξη! (STEM)
11. 11. 2016

Στο πλαίσιο του βιωματικού προγράμματος “Δάσος” υποδεχτήκαμε η Β΄ τάξη στην τάξη μας την αρχιτέκτονα, κυρία Χρύσα Πολύζου, με την οποία κατασκευάσαμε διοράματα από φυσικά υλικά με θέμα το δάσος.

Αρχικά, μιλήσαμε με τα παιδιά για τα διαφορετικά είδη δασών που υπάρχουν στην Ελλάδα και είδαμε σχετικές φωτογραφίες. Άλλα δάση τα συναντάμε σε ορεινά μέρη, όπως το Δάσος της Δαδιάς που αποτελείται κυρίως από πεύκα, άλλα σε παραθαλάσσια, όπως το Φοινικόδασος του Βάι, ενώ σε άλλα δάση υπάρχει ποτάμι, όπως στους Εθνικούς Δρυμούς του Βίκου και της Πίνδου.

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και ανέλαβαν να κατασκευάσουν και παρουσιάσουν ένα από τα δάση αυτά. Συνεργάστηκαν αρκετά καλά και τα αποτελέσματα της δουλειάς τους ήταν πραγματικά εντυπωσιακά!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε