ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Κόβουμε, ράβουμε, πλέκουμε και μαθαίνουμε στην πράξη για την επανάχρηση! (project)
27. 02. 2019

Στη Γ' τάξη, στο πλαίσιο υλοποίησης του project για την κυκλικλή οικονομία, προσπαθήσαμε να προσεγγίσουμε την έννοια όσο πιο βιωματικά μπορούσαμε. Πήραμε έτσι παλιά τσουβάλια που υπήρχαν στη Σχολή και, με σκοπό να τα επαναχρησιμοποιήσουμε, τα ράψαμε και φτιάξαμε τις δικές μας τσάντες!

Επισκεφτήκαμε ακόμη τη βιβλιοθήκη της Σχολής, όπου ενημερωθήκαμε για την ιστορία των υφαντών και την πρώτη σχολή οικοκυρικών που λειτούργησε εδώ, όπου τα παιδιά μάθαιναν να φτιάχνουν υφαντά. Γυρνώντας στην τάξη, φτιάξαμε κι εμείς το δικό μας κομμάτι υφάσματος σε αυτοσχέδιους αργαλειούς! Ολοκληρώσαμε έτσι μια ημέρα, όπου μάθαμε στην πράξη τι είναι η επανάχρηση (upcycling) και εμπνευστήκαμε για το πώς μπορούμε να την ενσωματώσουμε στην καθημερινότητά μας!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε