ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μαθαίνουμε με τα Osmo Numbers! (STEM)
21. 10. 2016

Στο πλαίσιο της βιωματικής μάθησης, οι μαθητές της Β' τάξης ανακάλυψαν ένα νέο και διασκεδαστικό τρόπο για να αναπτύξουν τις δεξιότητες τους στα Μαθηματικά. Σε ζευγαράκια ή τριάδες χρησιμοποίησαν τα iPads τους σε συνδυασμό με τα καινοτόμα εκπαιδευτικά πακέτα Osmo Numbers του σχολείου. Το συγκεκριμένο λογισμικό είναι διαδραστικό και ευέλικτο και δίνει την ευκαιρία στα παιδιά να εξασκηθούν στις πράξεις μέσα από δραστηριότητες διαβαθμισμένης δυσκολίας. Σε πρώτο στάδιο, τα παιδιά έπρεπε να συνεργαστούν για να φτιάξουν αριθμούς κάνοντας προσθέσεις με 2 ή 3 όρους. Κατέβασαν λοιπόν την εφαρμογή στις συσκευές τους και ξεκίνησαν! Ταχύτητα και έξυπνοι συνδυασμοί ήταν το στοίχημα και για πρώτη φορά τα κατέφεραν περίφημα!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε