ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
H κυρία Φωτεινή!!!
13. 02. 2018

Στο πλαίσιο της θεατρικής αγωγής τα παιδιά της Α' τάξης μαζί με την κα Μαρία άκουσαν το τραγούδι "Η Κυρία Φωτεινή (Το Κόκκινο Χρώμα)" από το πρόγραμμα Εδώ Λιλιπούπολη και δραματοποίησαν τους στίχους, δουλεύοντας με τη φαντασία και την έμπνευση που έδινε η μουσική (δυνατά/απαλά, γρήγορα/αργά, συναισθήματα, κλπ.).

Μετά την παντομιμική δράση, προχωρήσαμε στην τεχνική της παγωμένης εικόνας, που βοηθάει τα παιδιά να συγκεντρωθούν και να απομονώσουν τη κεντρική δυναμική της κάθε σκηνής.

Κατόπιν, δουλέψαμε με στις γνώσεις των παιδιών πάνω στη διατροφή: όλοι μαζί αριθμήσαμε τα υλικά της σούπας για την οποία μιλάει το τραγούδι και τα χωρίσαμε ανάλογα με το είδος τους (φρούτα, λαχανικά, θαλασσινά, μπαχαρικά, κλπ).

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε