ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Project αστικού σχεδιασμού: Μικροί επαγγελματίες σχεδιάζουν πόλεις! (STEM)
17. 02. 2017

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού βιωματικού προγράμματος “Αστική ανάπτυξη” , οι μαθητές της Δ' τάξης γνωρίσαμε τα επαγγέλματα που συμμετέχουν στον σχεδιασμό μίας πόλης, σε συνεργασία με την κα Χρύσα Πολύζου, αρχιτέκτονα του σχολείου μας. Αναφερθήκαμε στους επιστήμονες που συμμετέχουν στον σχεδιασμό μίας πόλης, όπως είναι οι αρχιτέκτονες, οι συγκοινωνιολόγοι, οι τοπογράφοι, οι πολεοδόμοι και άλλες ειδικότητες. Ανταλλάξαμε τις απόψεις μας και συζητήσαμε για το αντικείμενο κάθε επαγγελματία καταγράφοντας στο έντυπό μας τις πληροφορίες. Έπειτα σχεδιάσαμε σε ένα λευκό χαρτί τον πολεοδομικό χάρτη της πόλης που εμπνευστήκαμε την προηγούμενη φορά, χωρίζοντας την πόλη μας σε περιοχές. Κάθε περιοχή αντιστοιχούσε σε κτίρια που εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες, όπως η στέγαση, η εκπαίδευση, η ιατρική περίθαλψη κτλ.!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε