ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Α' τάξη: Πώς αντιδρά η φύση στα σκουπίδια;
10. 06. 2020

Πώς αντιδρά ή φύση στα σκουπίδια; Ήταν ένα ερώτημα που απασχολούσε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α' τάξης.

Στις αρχές του Μάρτη τα παιδιά ήθελαν να μάθουν τι γίνεται με τα σκουπίδια που πετούν οι άνθρωποι. Έτσι λοιπόν αποφάσισαν να θάψουν διάφορα υλικά στον λαχανόκηπο και να περιμένουν λίγο καιρό για να δουν το αποτέλεσμα.

Έθαψαν υλικά όπως χαρτί, ψωμί, πορτοκάλι, αλουμινόχαρτο, πλαστικό μπουκάλι, μολύβι κα.

Αφού πέρασαν τρεις μήνες, επέστρεψαν στο μέρος όπου τα είχαν θάψει και προσπάθησαν να τα ξεθάψουν. Κάποιες ομάδες δεν βρήκαν τίποτα ενώ άλλες ομάδες βρήκαν τα πλαστικά, τα ακουμινόχαστα και φλούδες από πορτοκάλι.

Ο κύριος Στέργιος εξήγησε στους μαθητές ότι κάποια υλικά αποσυντίθενται πολύ εύκολα ενώ άλλα χρειάζονται πολλά χρόνια για να γίνει η αποσύνθεσή τους.

Έτσι καταλάβαμε όλοι ότι η φύση έχει πολλές δυνάμεις αλλά χρειάζεται και τη δική μας βοήθεια σε ό,τι αφορά τα σκουπίδια και πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο τι πετάμε αλλά και τι ανακυκλώνουμε.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε