ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Τροχοί από σαπούνι που κυλούν στον χρόνο! (STEM)
07. 11. 2016

Στο πλαίσιο του βιωματικού προγράμματος ‘Μέσα Μεταφοράς’, σε συνεργασία με την κα Ελένη Βουκλουτζή (STEM Coordinator and Advisor), πραγματοποιήσαμε η Γ΄ τάξη ενδιαφέρουσες επιστημονικές δραστηριότητες σχετικές με τον τροχό.

Μέσα από ένα διαδραστικό διαδικτυακό σενάριο διδασκαλίας, βασισμένο στο μοντέλο της διερευνητικής μάθησης, ανακαλύψαμε την ιστορία της εφεύρεσης του τροχού από τον άνθρωπο.

Πειραματιστήκαμε με απλά υλικά που χρησιμοποιούμε καθημερινά και αντιληφθήκαμε τον τρόπο κίνησης του τροχού και το σχήμα του. Χρησιμοποιήσαμε μολύβια για να μεταφέρουμε αντικείμενα και φτιάξαμε τους δικούς μας τροχούς από πράσινο σαπούνι!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε