ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Η δύναμη της μουσικής μέσα από ένα συγκινητικό βιβλίο!
17. 01. 2018

Στο πλαίσιο του καινοτόμου βιωματικού προγράμματος της Φιλαναγνωσίας, σήμερα υποδεχτήκαμε με πολλή χαρά στην τάξη μας την κα Ναταλία, μητέρα του συμμαθητή μας Νάσου. Μας διάβασε το βιβλίο “Το παλιόπαιδο” της Αγγελικής Δαρλάση, ένα βιβλίο εμπνευσμένο από τη ζωή των παιδιών στις φτωχογειτονιές της Βενεζουέλας. Μέσα από την περιπετειώδη ιστορία του “παλιόπαιδου” γνωρίσαμε τις δυσκολίες και τα διλήμματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά καθημερινά και μάθαμε πώς η μουσική μπορεί να γίνει η αφορμή να αποκτήσει ένα παιδί νέους στόχους και όνειρα!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε