ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μαθαίνουμε να ρυθμίζουμε την αναπνοή μας!
02. 03. 2017

Στο πλαίσιο του καινοτόμου προγράμματος της Σχολικής και Κοινωνικής Ζωής, υποδεχτήκαμε στη Β' τάξη την κα Ιωάννα Παυλίδου, υπεύθυνη του Ομίλου της παιδικής yoga και μαζί με την παιδοψυχολόγο του σχολείου μας κα Μαρτιμιανάκη, κάναμε ένα χαλαρωτικό μάθημα για την αναπνοή και τη συγκέντρωση.

Συνδεθήκαμε με την αναπνοή μας αλλά παρατηρήσαμε και την αναπνοή του διπλανού μας. Γνωρίσαμε στάσεις της partner yoga που απαιτούν συνεργασία, αλλά και μη λεκτική επικοινωνία με το ζευγάρι μας.

Απολαύσαμε και προσφέραμε thai massage σε κάποιον από τους συμμαθητές μας. Τέλος, χαλαρώσαμε παρατηρώντας την αναπνοή μας, αλλά και του διπλανού μας.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε