ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μυρμηγκάκι εργατικό και σκαθάρι τρομερό!
20. 04. 2018

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β' τάξης, στο πλαίσιο του βιωματικού προγράμματος της "Βιοποικιλότητας", ολοκλήρωσαν την ενασχόλησή τους με τον μαγικό κόσμο των εντόμων με την παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράμματος “Η Μυρμηγκοφωλιά”.

Μέσω του προγράμματος, τα παιδιά έμαθαν πώς λειτουργεί μια ζωντανή αποικία μυρμηγκιών, πώς τα έντομα καταφέρνουν να επιβιώνουν στη φύση και πώς απολιθώματα από ζώα που έζησαν εκατομμύρια χρόνια πριν έχουν διατηρηθεί μέχρι τις μέρες μας. Παρατήρησαν από κοντά ζωντανά έντομα (αποικία μυρμηγκιών, αποικία από έντομα κλαδιά, ολοκληρωμένο κύκλο ζωής σκαθαριών), καθώς και αληθινούς τριλοβίτες και αμμωνίτες πολλών εκατομμυρίων ετών!

Επιπλέον, τα παιδιά είδαν μια μεγάλη συλλογή από έντομα και αρθρόποδα χρησιμοποιώντας μεγεθυντικούς φακούς.

Οι μικροί εντομολόγοι διασκέδασαν και επιμορφώθηκαν γεμάτοι ενθουσιασμό!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε