ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μικροί γευσιγνώστες!
24. 03. 2017

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β' τάξης κάναμε μια τελευταία δράση γευσιγνωσίας! Στο πλαίσιο του προγράμματος της Υγιεινής Διατροφής, το οποίο σιγά-σιγά ολοκληρώνεται, σήμερα δοκιμάσαμε διάφορα λαχανικά από τον λαχανόκηπο και το θερμοκήπιο του δευτεροβάθμιου σχολείου, τα οποία μας έφερε ο κ. Στέργιος.

Ως αυθεντικοί γευσιγνώστες, δοκιμάσαμε προσεκτικά ένα - ένα τα λαχανικά και αποφασίσαμε τι γεύση είχε το καθένα από αυτά, αν ήταν δηλαδή γλυκό, πικρό, ξινό, αλμυρό, στυφό, τραγανό, μαλακό, σκληρό, ζουμερό, δροσερό... Ξαφνιαστήκαμε πολλές φορές από γεύσεις που δεν τις περιμέναμε και διαπιστώσαμε πως υπάρχουν λαχανικά πολύ νόστιμα που δεν τα γνωρίζαμε. Άξιζε λοιπόν η δοκιμή!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε