ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Πάμε βόλτα... στον ελαιώνα!
01. 02. 2018

Στη Δ' τάξη κάναμε μια πολύ όμορφη και αναζωογονητική βόλτα στον ελαιώνα της Σχολής. Μιας και στη Γλώσσα μας εξετάζουμε αυτό το πολύ αγαπημένο μας δέντρο, επισκεφτήκαμε τον ελαιώνα, όπου μας περίμενε ο κύριος Στέργιος για να μας δώσει όλες τις πληροφορίες για την καλλιέργεια, τη φροντίδα και τη συγκομιδή της ελιάς, αλλά και τον τρόπο που παράγεται το ελαιόλαδο και γίνονται οι ελιές βρώσιμες.

Έπειτα, με αφορμή απορίες των παιδιών για το μπόλιασμα, μας έδειξε πώς γίνεται η διαδικασία, που πραγματικά μας εντυπωσίασε! Έτσι χαλαρωμένοι και γεμάτοι όμορφες εικόνες και καινούριες γνώσεις, επιστρέψαμε στην τάξη!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε