ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Ήρθε ο καιρός για τις εαρινές σπορές της Δ' τάξης!
30. 03. 2018

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ' τάξης επισκεφτήκαμε σήμερα τον λαχανόκηπο για να κάνουμε τις ανοιξιάτικες σπορές μας. Μέσα στο χώρο του θερμοκηπίου χωριστήκαμε σε ομαδούλες και τοποθετήσαμε σε μικρά κεσεδάκια σπόρους ηλιοτρόπιου και αγγουριού και τους σκεπάσαμε με το χώμα.

Δεν παραλείψαμε βέβαια να κάνουμε και μερικά μαθηματικά, αφού υπολογίσαμε πρώτα πόσα κεσεδάκια είχαμε και έπειτα πόσους σπόρους βάλαμε συνολικά σε όλα τα κουπάκια. Τώρα θα πρέπει να περιμένουμε να βγουν τα φυτά μας, για να τα μεταφυτεύσουμε στο έδαφος. Στο τέλος είχαμε την ευκαιρία να σκάψουμε και στο freeplay και φτάσαμε τόσο βαθιά που ‘χτυπήσαμε’ φλέβα κοκκινοχώματος!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε