ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Πώς συσκευάζονται τα αυγά;
08. 05. 2017

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης, στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού βιωματικού προγράμματος "Απόκτηση βασικής βιωματικής εμπειρίας στην ΑΓΣ", αλλά και του προγράμματος της "Υγιεινής Διατροφής", επισκέφθηκαν το πτηνοτροφείο και συγκεκριμένα τον χώρο όπου συσκευάζονται τα αυγά.

Οι υπεύθυνοι του πτηνοτροφείου μάς εξήγησαν ότι το αρχικό στάδιο είναι η διαλογή των ‘καλών’ αυγών (δεν επιλέγονται τα βρόμικα και τα σπασμένα), στη συνέχεια ακολουθεί το στάδιο της ταξινόμησης ανά μέγεθος, τα αυγά διαχωρίζονται σε μικρά, μεσαία και μεγάλα ανάλογα με το βάρος τους, και τέλος ακολουθεί η τοποθέτησή τους στον κατάλληλο τύπο κουτιού.

Λίγο πριν φύγουμε, είδαμε και το μέρος όπου βρίσκονται οι κότες που γεννάνε τα αυγά και παρατηρήσαμε τον τρόπο με τον οποίο μαζεύονται αυτά.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε