ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Φτιάχνουμε τις μακέτες της δικής μας πόλης! (STEM)
25. 04. 2018

Στο πλαίσιο του προγράμματος ‘Αστική ανάπτυξη’ στη Δ' τάξη συνεχίσαμε την ενασχόλησή μας με το πώς δημιουργείται μια πόλη. Αυτή τη φορά οι ιδέες μας για το σχεδιασμό της πόλης πήραν ζωή!

Μεταφερθήκαμε στο Εργαστήριο Αρχιτεκτονικής και με τα υλικά που μας έδωσε η κα Χρύσα, φτιάξαμε τις μακέτες των πόλεων που εμπνευστήκαμε την προηγούμενη φορά. Ξεκινήσαμε σχεδιάζοντας τους δρόμους και τα φυσικά στοιχεία (πράσινο, θάλασσα κτλ) και στη συνέχεια κατασκευάσαμε τα κτίρια, καθώς και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία που θεωρήσαμε ότι ήταν απαραίτητα για την πόλη μας.

Για άλλη μια φορά η δημιουργικότητα των παιδιών ήταν πολύ μεγάλη και τα αποτελέσματα άκρως εντυπωσιακά!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε