ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Οι μαθητές του Α1 ακολουθούν δύο φίλους στον λόφο!
23. 02. 2017

Με πολύ μεγάλη χαρά υποδεχτήκαμε σήμερα στην τάξη μας, στο πλαίσιο του προγράμματος Φιλαναγνωσίας “Family and Community Literacy”, την κυρία Γιαλαμά Ευδοξία, μητέρα του συμμαθητή μας Ηλία Καμπά, η οποία μας διάβασε μια συγκινητική ιστορία φιλίας μεταξύ τριών φίλων, από το βιβλίο “Φίλοι στον λόφο” (Linda Sarah & Benji Davies, Εκδόσεις Ίκαρος).

Μετά την ανάγνωση, τα παιδιά μοιράστηκαν κι αυτά με τη σειρά τους, τις δικές τους ιστορίες φιλίας. Στη συνέχεια, ο Ηλίας μας εξέπληξε μοιράζοντας στον καθένα μερικά δωράκια: ένα αίνιγμα για τη φιλία, ένα κουτί με μαρκαδόρους και ένα φύλλο χαρτί! Αφού προσπαθήσαμε όλοι να διαβάσουμε τα αινίγματά μας, ζωγραφίσαμε τα παιχνίδια που παίζουμε με τους δικούς μας φίλους. Ευχαριστούμε πολύ κυρία Ευδοξία! Περάσαμε υπέροχα!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε