ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Προγραμματίζοντας και ζωντανεύοντας έξυπνες φωλιές (STEM)
27. 04. 2018

Στο πλαίσιο του προγράμματος της "Βιοποικιλότητας", η Β' τάξη του σχολείου κατασκεύασε φωλιές πουλιών με τη βοήθεια... της τεχνολογίας!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες πήγαν στην αίθουσα Media, όπου τους περίμενε η κυρία Ειρήνη Ινεπολόγλου, υπεύθυνη του ομίλου Ρομποτικής, για να συναρμολογήσουν και να προγραμματίσουν τις φωλιές. Αφού έμαθαν κάποια πράγματα για τις φωλίτσες που φτιάχνουν τα πτηνά, χωρίστηκαν σε ομάδες των τριών και τεσσάρων ατόμων και στη συνέχεια η κυρία Ειρήνη βοήθησε και καθοδήγησε τα παιδιά με πολύ σαφείς οδηγίες.

Χρησιμοποιώντας τα πακέτα Lego WeDo 2, οι μαθητές και οι μαθήτριες συναρμολόγησαν και προγραμμάτισαν έξυπνα τις φωλιές των πουλιών έτσι ώστε αυτές να είναι “ζωντανές”! 'Ολοι και όλες ενθουσιάστηκαν με τη δραστηριότητα και τα κατάφεραν εξαιρετικά!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε