ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Ο δικός μας Καρυοθραύστης!
22. 12. 2016

Ήταν για όλους και όλες μία αξέχαστη εμπειρία! Η στιγμή που οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης ανέβηκαν στην σκηνή, για να παρουσιάσουν την παράσταση που οι ίδιοι ετοίμασαν: τον Καρυοθραύστη!

Το σκηνικό ήταν έτοιμο από νωρίς περιμένοντας τους μικρούς πρωταγωνιστές να ερμηνεύσουν με κέφι τους ρόλους τους! Άλλωστε, τους τελευταίους μήνες όλοι και όλες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους στις πρόβες. Ήρθε, λοιπόν, η στιγμή που περιμέναμε!

Για να γιορτάσουμε τα Χριστούγεννα, συντροφιά με συγγενείς και φίλους, με πολλή χαρά ετοιμάσαμε αυτή τη χρονιά με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ τάξης το γνωστό σε όλους θεατρικό έργο "Ο Καρυοθραύστης". Ο Καρυοθραύστης είναι μία ιστορία αγάπης.

Η Κλάρα σώζει με την αγάπη της το μαγεμένο πρίγκιπα και αυτός για να την ευχαριστήσει την προσκαλεί σε ένα ταξίδι γεμάτο εκπλήξεις! Όμορφες χιονονιφάδες εμφανίζονται στο δρόμο τους...

Κι όταν φτάνουν στο Βασίλειο των Ζαχαρωτών, μια όμορφη νεράιδα τους υποδέχεται!

Σειρά έχουν οι χοροί! Άνθρωποι απ' όλο το βασίλειο που θέλουν να ευχαριστήσουν την Κλάρα!

Όταν η Κλάρα ξυπνά χωρίς τον πρίγκιπά της, δε λυπάται που εκείνος γύρισε στο βασίλειό του, καθώς ενδιαφέρεται μόνο για το καλό του αγαπημένου της.

Μέσα από την καρδιά μας ευχαριστούμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας, αλλά και όλους όσους δούλεψαν μαζί μας και συνέβαλαν στην επιτυχία της παράστασής!

Διασκευή σεναρίου: Οικονόμου Σωτηρία, Ασλανίδου Μαίρη

Σκηνοθεσία: Οικονόμου Σωτηρία, Ασλανίδου Μαίρη