ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μαθαίνουμε να κοιτάμε με... κλειστά μάτια!
06. 03. 2017

Στο πλαίσιο του καινοτόμου προγράμματος της Σχολικής και Κοινωνικής Ζωής, υποδεχτήκαμε για δεύτερη φορά στη Β' τάξη, την κα Ιωάννα Παυλίδου, υπεύθυνη του Ομίλου της παιδικής yoga για να συνεχίσουμε το μάθημα που είχαμε ξεκινήσει την προηγούμενη εβδομάδα.

Αυτή τη φορά παρατηρήσαμε με το "εσωτερικό μας βλέμμα" τη έκφραση του προσώπου μας και προσπαθήσαμε να αντιληφθούμε αυτό που "βγάζει" το πρόσωπό μας στους άλλους.

Γίναμε γλύπτες και με επιδέξιες κινήσεις φτιάξαμε αγάλματα σε στάσεις της yoga με το σώμα του ζευγαριού μας. Τους προσθέσαμε επίσης, χαμόγελο και ωραία έκφραση. Τέλος, χαλαρώσαμε ταξιδεύοντας στο μαγικό νησί της φαντασίας μας, όπου βρήκαμε σπάνια λουλούδια και φυτά.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε