ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Ένα κλουβί, μα τι κλουβί; Ένα κλουβί... που προσκαλεί!
23. 01. 2019

Στο πλαίσιο του προγράμματος ‘Family and Community Literacy’ επισκέφτηκε την τάξη του Γ2 η κα Σοφία Αναστασιάδου, μητέρα της συμμαθήτριάς μας Νόρας, και μαζί με τη Νόρα μας διάβασαν το βιβλίο ‘Μια φορά κι έναν καιρό ένα κλουβί’, της Ροδούλας Παππά.

Γνωρίσαμε έτσι ένα κλουβί που δεν είχε ως σκοπό του να φυλακίσει τα πουλιά, αλλά να τα βοηθήσει να ζήσουν καλύτερα! Στη συνέχεια, η Νόρα μοιράστηκε μαζί μας χρήσιμες πληροφορίες για διάφορα πουλιά του κόσμου και, παίρνοντας αφορμή από το βιβλίο, φτιάξαμε τις δικές μας ταΐστρες για πουλιά. Τις ευχαριστούμε πολύ για την παρουσίαση και το γλυκό κέρασμα!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε