ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Πρόγραμμα Peer Mediation
12. 10. 2017

Την Πέμπτη, 12.10 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε' τάξης είχαμε την πρώτη μας αποστολή για το πρόγραμμα Peer Mediation που υλοποιείται στο πλαίσιο του ευρύτερου προγράμματος της Σχολικής και Κοινωνικής Ζωής σε  συνεργασία με την κυρία Μαρία Δούκογλου και την ψυχολόγο, κυρία Πελαγία Μαρτιμιανάκη: Οι μαθητές, χωρισμένοι σε ομάδες, ανέλαβαν να δραματοποιήσουν ένα σενάριο συνηθισμένου καβγά που μπορεί να συμβεί στον σχολικό χώρο. Με τα κείμενα των σεναρίων στο χέρι, μεταφερθήκαμε στην αίθουσα Media, όπου οι ομάδες μας έπιασαν δουλειά και ξεκίνησαν τις πρόβες τους. Φροντίσαμε μάλιστα σε κάθε ομάδα να υπάρχει κι ένας παρατηρητής που θα δίνει οδηγίες και θα σχολιάζει τα όσα συμβαίνουν σε κάθε σύγκρουση. Οι πρώτες παρουσιάσεις των παιδιών στην ολομέλεια της τάξης ανέδειξαν - εκτός από το υποκριτικό ταλέντο των μαθητών μας - διαφορετικές στρατηγικές που μπορεί να χρησιμοποιηθούν για την επίλυση μιας σύγκρουσης. Αναμένουμε με αγωνία τη συνέχεια...

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε