ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Τα σταφύλια ταιριάζουν παντού!
13. 10. 2016

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Απόκτησης Βασικής Βιωματικής Εμπειρίας στην ΑΓΣ, οι μαθητές της Β' τάξης μαγειρέψαμε με βάση το σταφύλι! Πέρυσι τέτοια εποχή είχαμε πάει για μούστο! Φέτος είπαμε να κάνουμε κάτι διαφορετικό! Έτσι, αφού αρχικά θυμηθήκαμε τις περσινές μας εμπειρίες, μεταφερθήκαμε στο εστιατόριο της Σχολής για να φτιάξουμε με τα χεράκια μας κεκάκια με σταφύλι!

Εκεί, μας περίμενε η σεφ, κυρία Φωτεινή, η οποία είχε ετοιμάσει τα πάντα. Όλα τα παιδιά δούλεψαν έχοντας μπροστά τους τα δικά τους εργαλεία. Έβγαλαν τα σταφύλια από τα τσαμπιά, τα ζύγισαν και έφτιαξαν το μίγμα με τα υπόλοιπα υλικά. Στη συνέχεια, ο … φούρνος επιμελήθηκε το ψήσιμο! Το κάθε παιδί πήρε από ένα μάφιν σε χάρτινη σακουλίτσα, για να το απολαύσει στο σπίτι!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε