ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Φτιάχνουμε μπάλες από γάλα! (STEM)
30. 11. 2016

Στο πλαίσιο του προγράμματος της ‘Υγιεινής Διατροφής’, η Γ΄τάξη συνεχίσαμε να πειραματιζόμαστε με καθημερινά τρόφιμα. Βάλαμε τις εργαστηριακές μας ποδιές και μεταφερθήκαμε στο Science lab, όπου μας περίμενε η κα Ελένη Βουκλουτζή (STEM Coordinator).

Βασικό υλικό του σημερινού μας πειράματος ήταν το γάλα, το οποίο το μετατρέψαμε με έναν μαγικό τρόπο σε πλαστικό! Ζεστάναμε το γάλα, ρίξαμε το ξίδι και ανακατέψαμε. Παρατηρήσαμε ότι τα υλικά του γάλακτος διαχωρίστηκαν σε στερεά και υγρά. Στραγγίξαμε το υγρό και είδαμε ότι έμεινε μια μαλακή ζύμη, την οποία πλάσαμε σε μπαλάκια που όταν στεγνώσουν θα γίνουν 'πλαστικά'!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε