ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μαθηματικά στην πράξη! (STEM)
16. 12. 2016

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Μαθηματικών και σε συνδυασμό με το βιωματικό πρόγραμμα της Υγιεινής Διατροφής, οι μαθητές της Β' τάξης επισκεφθήκαμε το μαγαζάκι της Σχολής! Εκεί είχαμε την ευκαιρία να παρατηρήσουμε τα προϊόντα που πωλούνται και να μιλήσουμε για τη θρεπτική αξία προϊόντων όπως το γάλα, τα αυγά και τα φρέσκα λαχανικά.

Έπειτα, σε μικρές ομαδούλες πήραμε τη λίστα με τα ψώνια και καταγράψαμε τις τιμές των προϊόντων. Στη συνέχεια, υπολογίσαμε τι μπορούμε να αγοράσουμε με 20 ευρώ και πήγαμε στο ταμείο για να διαπιστώσουμε ότι δεν “ξεφύγαμε” στον λογαριασμό, καθώς και τι ρέστα πρέπει να πάρουμε από τις “αγορές” μας.

Έτσι, κατανοήσαμε για μια ακόμη φορά την αξία των Μαθηματικών και της δυνατότητας να κάνει κανείς σωστούς υπολογισμούς στην καθημερινότητά μας!

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μας ψωνίσαμε γάλα. Όταν επιστρέψαμε στην τάξη, φτιάξαμε κρέμα και τη φάγαμε όλοι μαζί!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε