ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Κερδιστανοί, Χανιστανοί και.. μια Χαδιάρα Φάλαινα!
09. 02. 2018

Στο πλαίσιο του προγράμματος Family and Community Literacy, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β1 υποδέχτηκαν με πολλή χαρά στην τάξη τους τη μητέρα της συμμαθήτριάς τους Κατερίνας Καραγκιόζη, κα Ελίζα Χατζηβασιλείου, η οποία τους διάβασε το βιβλίοΚερδιστανοί, Χανιστανοί και.. μια Χαδιάρα Φάλαινα(Γιώργος Μπουμπούσης, εκδόσεις: Ελληνοεκδοτική).

Μια ευχάριστη, χιουμοριστική και συνάμα διδακτική ιστορία, στη οποία οι Κερδιστάνοι, οι Χανιστάνοι και η απομηχανής "θεά" φάλαινα, μας διδάσκουν ότι η πραγματική χαρά βρίσκεται πέρα από τις νίκες και τις ήττες. Μετά την ανάγνωση του βιβλίου ακολούθησε μια όμορφη συζήτηση για τις στιγμές που χάσαμε ή κερδίσαμε και τα συναισθήματα που μας προκάλεσε η νίκη και η ήττα μας αντίστοιχα. Δεν παρέλειψαν μάλιστα να αναπαραστήσουν με παντομίμα τα συναισθήματα αυτά!

Ευχαριστούμε πολύ κυρία Ελίζα για την επίσκεψή σας και για το όμορφο δωράκι που μας δώσατε!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε