ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Εξερευνώντας το δάσος με έναν φακό!
03. 11. 2017

Στο πλαίσιο του προγράμματος φιλαναγνωσίας Family and Community Literacy, υποδεχτήκαμε σήμερα στην τάξη μας την κυρία Χαρά Κυριακίδου, μητέρα του συμμαθητή μας Γιάννη Τσουρλίνη. Είχε ετοιμάσει να μας διαβάσει το βιβλίο “Το βιβλίο με τον φακό στο Δάσος και στο Λιβάδι”, σε σύνδεση και με το βιωματικό μας πρόγραμμα για το Δάσος!

Είδαμε όλοι μαζί τις όμορφες εικόνες και διαβάσαμε πληροφορίες για τα ζώα του τόπου μας. Τα παιδιά είχαν αρκετές εμπειρίες να μοιραστούν με την τάξη. Τέλος, η κυρία Χαρά μοίρασε στα παιδιά κάρτες με πληροφορίες για ζώα υπό εξαφάνιση και μία δραστηριότητα που μπορούν να ζωγραφίσουν τα παιδιά στο σπίτι.

Ευχαριστούμε πολύ, κυρία Χαρά, για την όμορφη εμπειρία!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε