ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μεγάλοι και... μικροί αρχιτέκτονες!
31. 01. 2020

Στο πλαίσιο του προγράμματος ‘Family and Community Literacy’ επισκέφτηκε το Δ2 η κυρία Ελένα Σίτη, μητέρα του Θοδωρή Σάκκου, για να διαβάσει στα παιδιά μαζί με τον Θοδωρή τα βιβλία ‘Ο μικρός Φρανκ αρχιτέκτονας’, του Φρανκ Βίβα, εκδόσεις Μέλισσα και τις ιστορίες για τη ζωή του Λεονάρντο Ντα Βίντσι και του Αντόνι Γκαουντί από το ‘20 σπουδαία μυαλά που άλλαξαν τον κόσμο’, εκδόσεις Διόπτρα.

Μεταφερθήκαμε όλοι μαζί στον χώρο της βιβλιοθήκης της Σχολής, όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ακούσουν τις ιστορίες μικρών, αλλά και μεγάλων αρχιτεκτόνων. Έπειτα χωρίστηκαν σε ομάδες και, με τη βοήθεια της κυρίας Έλενας, που είναι και η ίδια αρχιτέκτονας, έφτιαξαν τις δικές τους μακέτες κτιρίων με υλικά που χρησιμοποιούν οι αρχιτέκτονες και τα αποτελέσματα ήταν άκρως εντυπωσιακά!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε