ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Πρωινό στην τάξη!
30. 11. 2017

Έφτασε η μέρα που οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης έφαγαν όλοι μαζί πρωινό στην τάξη!

Στο πλαίσιο του καινοτόμου βιωματικού προγράμματος «Υγιεινή Διατροφή» και υπό την καθοδήγηση της διατροφολόγου κυρίας Δάφνης Νταλάπα τα παιδιά έφαγαν υγιεινό αλλά και χορταστικό πρωινό!

Διαχώρισαν ό,τι άνηκε στην ομάδα των δημητριακών, ό,τι άνηκε στην ομάδα των γαλακτοκομικών και τέλος, ό,τι άνηκε στην ομάδα των φρούτων ή των λαχανικών. Τα κατάφεραν εξαιρετικά!

Ακόμη και όπου υπήρχαν μικρές ελλείψεις, με χαρά μοιράστηκαν το πρωινό τους. Είδαν πολλές διαφορετικές επιλογές σε γεύσεις και συνδυασμούς που δεν είχαν σκεφτεί να κάνουν σπίτι τους!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε