ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μαγειρεύουμε με ρεβίθια, αλληλεγγύη και ανθρωπιά
14. 12. 2018

Πόσοι άνθρωποι υποσιτίζονται στον πλανήτη μας; Μπορείς να χορτάσεις 50 ανθρώπους με 50 ευρώ και ο καθένας από αυτούς να φάει κάτι νόστιμο, θρεπτικό και ολοκληρωμένο; Γιατί τα όσπρια θεωρούνται το «κρέας των φτωχών»; Αυτά και άλλα ερωτήματα προσεγγίσαμε με τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ Δημοτικού στο πλαίσιο των βιωματικών προγραμμάτων «Φτώχεια – Πολιτισμός» και «Υγιεινή Διατροφή». Και τι καλύτερο από το να τεστάρουμε τα συμπεράσματά μας μαγειρεύοντας για ένα συσσίτιο απόρων. Μαθητές, γονείς και γιαγιάδες συντονιστήκαμε άψογα και σε συνεργασία με τη διατροφολόγο κα Δάφνη Νταλάπα, φτιάξαμε 50 πλήρη και ισορροπημένα γεύματα με τραγανά φαλάφελ για πρωτεϊνη, πατατοσαλάτα για ενέργεια και σαλάτα εποχής για φυτικές ίνες και πολλή αγάπη για τους συνανθρώπους μας. Τα γεύματα συσκευάστηκαν και παραδόθηκαν μέσω της πανελλαδικής οργάνωσης «Μπορούμε» στα συσσίτια της «Κιβωτού Αγάπης».

Μπορούμε, λοιπόν, να ζήσουμε σε έναν κόσμο με λιγότερη πείνα και περισσότερη ανθρωπιά!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε