ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Πώς φτάνει στο σπίτι μας το νερό;
28. 02. 2017

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού βιωματικού προγράμματος «Νερό», οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης επισκέφτηκαν το Μουσείο Ύδρευσης της ΕΥΑΘ. Εκεί, αφού έμαθαν για τον παλιό αλλά και τον σύγχρονο τρόπο ύδρευσης της Θεσσαλονίκης, παρακολούθησαν εκπαιδευτικά βίντεο και ξεναγήθηκαν στα μηχανήματα παραγωγής υδροηλεκτικής ενέργειας.

Στη συνέχεια, βγήκαν στο αντλιοστάσιο, όπου παρατήρησαν από κοντά παλαιότερους μηχανισμούς άντλησης νερού, όπως πηγάδια και στέρνες.Έπειτα, ήρθε η ώρα να διιαγωνιστούμε σε νεροδρομίες! Νικήτρια, ήταν η ομάδα που γέμισε πρώτη τον κουβά της νερό.

Στο τέλος, ζωγραφίσαμε τι μας άρεσε από την επίσκεψή μας και πήραμε για δώρο ένα μπρελόκ και ένα παγούρι! Περάσαμε πολύ όμορφα!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε