ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Ανακαλύπτοντας τον μαγευτικό μικρόκοσμο! (STEM)
01. 12. 2017

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού βιωματικού προγράμματος “Δάσος”, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β' τάξης, φορέσαν τις εργαστηριακές ποδιές τους και πήγαν στην αίθουσα Stem, όπου τους περίμενε η κυρία Ελένη Βουκλουτζή για να ανακαλύψουν μαζί της τον μικρόκοσμο, μέσα από τα “μεγάλα μάτια” των μικροσκοπίων.

Αφού έμαθαν τι είναι η μεγέθυνση και σε τι μας χρησιμεύει, πήραν μεγεθυτικούς φακούς και δοκίμασαν να δούν το χέρι τους μέσα από αυτούς. Στη συνέχεια, παρακολούθησαν μία ενημερωτική παρουσίαση στον διαδραστικό, σχετικά με τα μικροσκόπια, τα είδη τους, τα μέρη από τα οποία αποτελούνται και τον τρόπο λειτουργίας τους.

Έπειτα, παρατήρησαν στα μικροσκόπια ρίζες φυτών, φύλλα και θρυμματισμένους κόκκους καφέ, και στη συνέχεια, έλεγξαν τις γνώσεις τους σχετικά με τα μικροσκόπια, μέσω της εκπαιδευτικής εφαρμογής Kahoot στα iPads.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε