ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Φτιάχνουμε τα δικά μας υγιεινά πιατάκια!
19. 01. 2018

Στο πλαίσιο του προγράμματος της Υγιεινής Διατροφής, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β' τάξης επιχείρησαν να φτιάξουν το δικό τους “πιάτο της υγιεινής διατροφής” (the eatwell plate).

Αφού θυμήθηκαν τις ομάδες τροφίμων και τον τρόπο που αυτές είναι κατανεμημένες πάνω στο πιάτο, έκαναν όμορφα μικρά κολάζ με τις εικόνες που έκοψαν και έφεραν από το σπίτι. Τα παιδιά συνεργάστηκαν με το ζευγάρι τους και δούλεψαν σε τρεις φάσεις: α. χώρισαν τα πιατάκια σε πέντε μέρη ανάλογα με τις ομάδες τροφίμων και β. τα χρωμάτισαν και τα ονομάτισαν και γ. κόλλησαν πάνω σε κάθε ομάδα τις τροφές προσέχοντας πού θα πρέπει να μπει η καθεμία.

Αφού τα ολοκλήρωσαν, τα παρουσίασαν στην τάξη! Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε