ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Αρχαία θέατρα από σύγχρονους χτίστες! (STEM)
23. 02. 2018

Στη Δ' τάξη, τόσο στη Γλώσσα, όσο και στην Ιστορία, μιλήσαμε για το αρχαίο θέατρο. Γνωρίσαμε την αρχιτεκτονική του, τα μέρη από τα οποία ήταν φτιαγμένο καθώς και τον τρόπο με τον οποίο έπαιζαν οι ηθοποιοί και ο χορός.

Έπειτα χωριστήκαμε σε ομάδες και χρησιμοποιώντας τα Lego Story Starter φτιάξαμε ένα αρχαίο θέατρο, φροντίζοντας να έχει τα 3 βασικά μέρη: σκηνή, ορχήστρα και κοίλο μέρος και το εμπλουτίσαμε κατάλληλα με τα υπόλοιπα στοιχεία του θεάτρου (θεατές, ηθοποιούς, χορό, σκηνικά). Στο τέλος παρουσιάσαμε τα έργα μας στους συμμαθητές μας και οφείλουμε να πούμε ότι τα παιδιά έκαναν εξαιρετική δουλειά με πολλή φαντασία και δημιουργικότητα!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε