ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Επιβιβαστείτε! Το τρένο ξεκινά!
12. 12. 2017

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού βιωματικού προγράμματος ‘Μέσα Μεταφοράς’, οι μαθητές της Γ' τάξης επισκεφθήκαμε το Σιδηροδρομικό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Μόλις φτάσαμε μας καλωσόρισε ο υπεύθυνος του μουσείο και ξεκίνησε την ξενάγησή του από τον αύλειο χώρο στον οποίο υπήρχαν βαγόνια, σιδηροδρομικές ράγες, ατμομηχανές… Βλέποντας τα αντικείμενα, μάθαμε πολλές πληροφορίες και λεπτομέρειες για τη λειτουργία των τρένων και την εξέλιξη στην τεχνολογία τους με το πέρασμα των χρόνων. Έπειτα γίναμε επιβάτες του εστιατορίου του Orient Express, που έχει ιστορία 90 χρόνων και εντυπωσιαστήκαμε από το πόσο καλά διατηρημένο είναι το βαγόνι! Τέλος, περιηγηθήκαμε στο εσωτερικό κτίριο του μουσείου, όπου είδαμε πολλά χρηστικά αντικείμενα από τους εσωτερικούς χώρους διάφορων τρένων. Στο τέλος ανεβήκαμε σε ένα μικρό βαγόνι, που μας θύμισε αυτά που χρησιμοποιούσαν στα ορυχεία. Ήταν πραγματικά μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε