ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Σωστό βούρτσισμα και υγιεινή διατροφή για δόντια υγιή!
14. 02. 2018

Στο πλαίσιο του καινοτόμου βιωματικού προγράμματος της “Υγιεινής Διατροφής”, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β1 και του Β2, υποδέχτηκαν στις τάξεις τους δύο οδοντιάτρους!

Οι οδοντίατροι, ενημέρωσαν τους μαθητές για την υγεία των δοντιών και φυσικά για το πόσο σημαντικό είναι να φροντίζουν καθημερινά γι’ αυτή. Αφού έκαναν μια ενδιαφέρουσα συζήτηση γύρω από τις τροφές και από το πόσο επηρεάζουν την υγεία των δοντιών, τις κατέταξαν σε δύο κατηγορίες: στις υγιεινές και στις ανθυγιεινές.

Αναφέρθηκαν στην τερηδόνα και είπαν κάποια απλά μυστικά έτσι ώστε να μπορούν να την αποφεύγουν για πάντα! Το πιο απλό, λοιπόν, και το πιο σημαντικό μυστικό δεν είναι άλλο από το σωστό βούρτσισμα των δοντιών! Η συνάντηση αυτή έκλεισε με μια επίδειξη βουρτσίσματος των δοντιών από τους οδοντιάτρους!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε