ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Ερχόμαστε κοντά στην αναπηρία και λύνουμε κάθε απορία!
20. 03. 2017

Στο πλαίσιο του καινοτόμου βιωματικού προγράμματος “Σχολική και Κοινωνική Ζωή” οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ' τάξης επισκεφτήκαμε το Σώμα Φίλων ΑμΕΑ “Δράση για το κάτι άλλο”. Σε έναν όμορφο χώρο γνωρίσαμε κάποιους από τους συμμετέχοντες στα εργαστήρια του σωματείου, οι οποίοι πολύ ευγενικά μας “φιλοξένησαν” στο μάθημα Γυμναστικής τους. Αφού παίξαμε και γνωριστήκαμε με τα παιδιά, έπειτα περάσαμε σε έναν άλλο χώρο όπου ενημερωθήκαμε για τη δράση του σωματείου. Κάναμε μία μεγάλη συζήτηση και λύσαμε τις πολλές απορίες μας για την αναπηρία  καθώς και για ό, τι είχαμε παρατηρήσει στην προηγούμενη αλληλεπίδρασή μας με τους συμμετέχοντες. Μας έκανε πολλή εντύπωση το πώς απλά πράγματα της καθημερινότητας για κάποιους ανθρώπους δεν είναι τόσο εύκολα. Στο τέλος, παρακολουθήσαμε οπτικοακουστικό υλικό από δράσεις του σωματείου και σχολιάσαμε ό, τι μας έκανε εντύπωση.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε