ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Οι μύθοι του Αισώπου μας διασκεδάζουν και μας διδάσκουν!
18. 11. 2016

Την ώρα της Βιωματικής Ζώνης, στο πλαίσιο του καινοτόμου προγράμματος Φιλαναγνωσίας και σε συνδυασμό με το μάθημα της Γλώσσας, με τη Β’ τάξη υποδεχθήκαμε την ομάδα Ενδελέχεια, η οποία μας «σύστησε» τους μύθους του Αισώπου μέσα από ευχάριστες δραστηριότητες! Είχαμε έτσι την ευκαιρία να διαβάσουμε μύθους, να τους τραγουδήσουμε, να ξεφυλλίσουμε τα ομώνυμα κόμικς – άλμπουμ των Τάσου Αποστολίδη – Κώστα Βουτσά, να παίξουμε παιχνίδια, να χορέψουμε, αλλά και να μάθουμε μέσα από τα διδάγματα των μύθων που τόσο αγαπάμε.

Έπειτα, πήραμε κι εμείς τον ρόλο των «πρωταγωνιστών» των μύθων και τους δραματοποιήσαμε φτιάχνοντας «ζωντανά» κόμικς! Οι υποκριτικές μας ικανότητες αποδείχθηκαν για μια ακόμη φορά αξιόλογες!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε