ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Οι μαθητές της Β' τάξης σώζουν την καστανιά της πόλης τους!
28. 09. 2016

Στο πλαίσιο του βιωματικού προγράμματος “Δάσος”, εντάξαμε σήμερα στην τάξη τα εκπαιδευτικά πακέτα Lego Story Starter. Το “σενάριο” με το οποίο βρέθηκαν αντιμέτωπα τα παιδιά ήταν το εξής: ο Δήμος θέλει να κόψει τη γιγαντιαία καστανιά της πόλης, για να μην αποτελεί κίνδυνο για τους περαστικούς και τα αυτοκίνητα. Από την άλλη μεριά, οι πολίτες που θέλουν να προστατέψουν το δέντρο διαμαρτύρονται και υποστηρίζουν ότι το δέντρο πρέπει να παραμείνει στη θέση του. Εσείς ποιον υποστηρίζετε; Τα παιδιά έπρεπε να κατασκευάσουν το δέντρο, να διαλέξουν χαρακτήρα και να υποστηρίξουν τα επιχειρήματά τους. Για πρώτη φορά δεν τα πήγαμε καθόλου άσχημα!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε