ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Mobile-μελωδοί με φυσικά υλικά! (STEM)
22. 09. 2016

Στο πλαίσιο του βιωματικού προγράμματος “Δάσος”, οι μαθητές της Β' τάξης προχωρήσαμε σε ταξινόμηση των αντικειμένων που είχαμε συλλέξει κατά την εξερεύνησή μας στη Σχολή. Έπειτα συνδυάσαμε τα κλαράκια, τα κουκουνάρια και τους διάφορους καρπούς που μαζέψαμε για να φτιάξουμε mobile-μελωδούς, με τους οποίους διακοσμήσαμε την αίθουσά μας. Μ’ αυτόν τον τρόπο “κρατήσαμε” τα χρώματα και τους ήχους του “Δάσους” στην τάξη μας! Τα παιδιά έπρεπε να συνεργαστούν αρμονικά για την κατασκευή τους. Η δράση είχε χαρακτηριστικά ste(a)m, καθώς μέσω της κατασκευής τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με ζητήματα συμμετρίας και ισορροπίας, προβληματίστηκαν και “πειραματίστηκαν” μέχρι να πετύχουν το καλύτερο αποτέλεσμα. Πάνω απ’ όλα όμως το διασκέδασαν!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε