ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Βιβλιοπαρουσιά...ζω: Γιατί ένα όμορφο βιβλίο ομορφαίνει τη ζωή μας!
13. 12. 2016

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας και σε σύνδεση με το καινοτόμο βιωματικό πρόγραμμα της Φιλαναγνωσίας, οι μαθητές της Δ’ τάξης επισκεφτήκαμε την παιδική βιβλιοθήκη του Βαφοπούλειου Πνευματικού Κέντρου για να πραγματοποιήσουμε μία διαθεματική καινοτόμο δράση. Μέσα στον όμορφο και άνετα διαμορφωμένο χώρο της βιβλιοθήκης, αναζητήσαμε βιβλία μέσα από χιλιάδες τίτλους. Επιλέξαμε ο καθένας ένα το οποίο μας άρεσε περισσότερο. Το διαβάσαμε και έπειτα σημειώσαμε την ταυτότητα του βιβλίου και διακρίναμε τα πιο σημαντικά σημεία του, ώστε να τα συμπεριλάβουμε στην περίληψή μας. Στη συνέχεια παρουσιάσαμε τα βιβλία μας στους συμμαθητές μας.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε