ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μικροί καλλιεργητές, φθινοπωρινή σπορά!
27. 09. 2017

Η σημερινή μέρα ήταν μέρα σποράς, μία πάρα πολύ ευχάριστη εμπειρία γνωστή στα παιδιά, αλλά πάντοτε μοναδική.  Επισκεφτήκαμε λοιπόν τον λαχανόκηπο του σχολείου μας και πραγματοποιήσαμε τη φθινοπωρινή μας σπορά. Εφοδιαστήκαμε με τις μετροταινίες μας και μόλις φτάσαμε στο λαχανόκηπο φορέσαμε τις γαλότσες μας. Χωριστήκαμε σε δύο ομάδες για να διευκολυνθεί η διαδικασία της σποράς και ακολουθώντας προσεκτικά τις οδηγίες του κ. Στέργιου, η μία ομάδα φύτευε σπόρους αρακά με απόσταση 20 εκ. ανάμεσα σε κάθε εμφύτευση.

Η άλλη ομάδα πραγματοποίησε άλλη δράση στο χώρο του freeplay. Χρησιμοποιώντας τη μετροταινία, κατάφεραν να υπολογίσουν σωστά τις αποστάσεις που έπρεπε να διατηρούν και η διαδικασία ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία.
Eξερευνούμε
Αξιολογούμε