ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Project Β' τάξης: Πού είναι ο Οβελίξ;
10. 10. 2020

Η πρώτη θεματική ενότητα της Β’τάξης ολοκληρώθηκε! Τα παιδιά γνώρισαν τον κόσμο των κόμικς μέσα από μια γνωστή ιστορία με ήρωες τον Αστερίξ και τον Οβελίξ.

Οι Ρωμαίοι έκλεψαν τον Οβελίξ από τους Γαλάτες και ο Αστερίξ χρειάστηκε τη βοήθεια των παιδιών για να τον φέρουν πίσω.

Αρχικά, τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με τον τρόπο που φτιάχνεται ένα κόμικς. Διάβασαν κόμικς και στο μάθημα της θεατρικής αγωγής τα δραματοποίησαν.

Πραγματοποιήθηκε ώρα ελεύθερης ανάγνωσης, ώστε να παρατηρήσουν διαφορετικά κόμικς.

Έπειτα, ήρθε η ώρα να σχεδιάσουν τα δικά τους κόμικς, αφού εξασκήθηκαν στην τεχνική του σχεδιασμού στο μάθημα των εικαστικών, με ήρωες τους εαυτούς τους, αλλά και να συνεχίσουν την ιστορία του Αστερίξ και του Οβελίξ βάζοντας περισσότερη φαντασία στην εξέλιξή της.

Φυσικά σχεδίασαν τα δικά τους κόμικς και στο μάθημα των αγγλικών, ανακαλύπτοντας νέα επιφωνήματα στην αγγλική γλώσσα.

Η κυρία Δάφνη Νταλάπα, η διατροφολόγος μας, μάς επισκέφτηκε διαδικτυακά και έγινε μια ωραία συζήτηση πάνω στις διατροφικές συνήθειες του Οβελίξ.

Όταν τα παιδιά ανακάλυψαν ότι ο Οβελίξ ήπιε μαγικό ζωμό και έγινε τοσοδούλης, ανέλαβαν δράση να φτιάξουν έναν δυναμωτικό ζωμό, ώστε να τον επαναφέρουν.

Σε μια βόλτα στο campusμάζεψαν βότανα, όπως λουίζα και φασκόμηλο, για τη συνταγή τους.

Σε ομάδες τα παιδιά έτριψαν και ανακάτεψαν πολλά βότανα και, αφού τα έβρασαν, ο μαγικός ζωμός τους ήταν έτοιμος!

Τα παιδιά έγραψαν την πρώτη τους παράγραφο βάζοντας το δικό τους τέλος στην ιστορία του Αστερίξ και Οβελίξ.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε