ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Project Β' τάξης: Home Alone και Καλά Χριστούγεννα!!!
28. 12. 2020

Η θεματική ενότητα με την οποία ασχολήθηκαν τα παιδιά της Β’τάξης είχε μόνο χριστουγεννιάτικες ιστορίες με πολλές εκπλήξεις, φαντασία και δημιουργικότητα!

Στο μάθημα της γλώσσας τα παιδιά δούλεψαν το παραμύθι «Μόνος στο σπίτι» από τη γνωστή ταινία και άλλες χριστουγεννιάτικες ιστορίες όπως «Τα δώρα του Λεόν» και « Ένα γράμμα για τη Βιρτζίνια».

Μέσα από αυτές τις ιστορίες τα παιδιά εξασκήθηκαν σε διάφορα κειμενικά ήδη όπως την παράγραφο και τα μηνύματα. Έγινε σύνδεση με το μάθημα των μαθηματικών κάνοντας εισαγωγή στην προπαίδεια με απλά προβληματάκια της πραγματικής ζωής.

Τα παιδιά εξασκήθηκαν στη εκτέλεση συνταγών ακολουθώντας τις οδηγίες και φτιάχνοντας πεντανόστιμα τρουφάκια!

Μόνοι στο σπίτι σαν τον ήρωα της ιστορίας μας και πειραματίστηκαν με απλά υλικά κάνοντας μπαλόνια να φουσκώνουν μόνα τους, έρχοντας σε επαφή με τον στατικό ηλεκτρισμό αλλά βάζοντας και λίγη μαγεία και καταφέρνοντας  να γυρίσουν ένα ποτήρι γεμάτο νερό ανάποδα χωρίς να χυθεί!

Έφτιαξαν το δικό τους σχέδιο μάχης σε περίπτωση που έμεναν μόνα στο σπίτι και οι ιδέες τους ήταν καταπληκτικές!

Συνέχισαν τα πειράματα κάνοντας ένα υποβρύχιο να βυθίζεται αλλά και να επιστρέφει στην επιφάνεια με πολύ απλά υλικά.

Επιπλέον, γνώρισαν την πυκνότητα διάφορων υγρών και είδαν με τα μάτια τους ότι δεν ανακατεύονται όλα τα υλικά και έτσι δημιούργησαν στρώσεις υγρών με διάφορα χρώματα!

Μια ακόμη συνταγή έβγαλαν εις πέρας φτιάχνοντας τα πιο εύκολα και νόστιμα brownies παρέα με τους σημαντικούς βοηθούς τους, τους γονείς τους!

Αφού τα Χριστούγεννα φέτος είναι διαφορετικά, τα παιδιά έφτιαξαν  μαράκες και ινδιάνικη φλογέρα για να πουν τα κάλαντα!

Φυσικά, με τόσα γλυκά, στο μάθημα της γυμναστικής χόρεψαν σε ξέφρενους ρυθμούς και γυμνάστηκαν πολύ για να έχουν περιθώριο να συνεχίσουν να φτιάχνουν γλυκές αλχημείες.

Στο μάθημα των εικαστικών έφτιαξαν χριστουγεννιάτικες κατασκευές και πορτραίτα αγαπημένων ηρώων.

Στη μουσική τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παίξουν «Ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος» όπου κλήθηκαν να βρουν τη συνέχεια των στίχων και να τραγουδήσουν καραόκε! Επιπρόσθετα, έλυσαν το μυστήριο της κλεμμένης λίστας παιχνιδιών, που έπρεπε να βρουν μέσα από ένα μαθηματικό γρίφο που προέκυψε από δοσμένες ρυθμικές αξίες που συνδέονταν με γράμματα της αλφαβήτου!

Our avid readers / writers of Grade 2 got into the Christmas spirit with a little help from our friend...Pete the Cat!

They read and discussed the story: “Pete the Cat Saves Christmas”. In this rockin' spin on the traditional tale The Night Before Christmas, Pete the Cat proves that giving your all in the spirit of Christmas is the totally groovy thing to do. It is true, we all felt lucky when Pete helped Santa and gave the presents to all the boys and girls around the world!

Moreover, during the Writing Lab session, students got down to business and drew Pete the Cat, his little yellow friend, his magic bus, etc. They also practiced writing excerpts from the story in their Blue English Notebooks. Finally, they sang live (online) with Mr. George (and his guitar!) the song that Pete used to sing while flying on his magic bus! The kids loved both the story, and the song!

Give it your all,

Give it your all.
At Christmas we give,

so give it your all!

Την τελευταία μέρα αποχαιρετήσαμε μαζί το 2020 με μια μοναδική συναυλία του αγαπημένου δάσκαλου αγγλικών Mr George που μας τραγούδησε αγαπημένα χριστουγεννιάτικα τραγούδια.

Τέλος, κλείσαμε τη μέρα φτιάχνοντας μπισκοτόσπιτα! Δεν ήταν εύκολο αλλά η φαντασία των παιδιών ήταν μοναδική καθώς όσοι δεν κατάφεραν να φτιάξουν σπίτι από μπισκότα, έφτιαξαν πίστα του σκι και άλλες ωραίες ιδέες!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε