ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Ταξίδι στον χρόνο με τη Δ’ τάξη!
17. 10. 2016

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας και σε σύνδεση με το μάθημα της Γυμναστικής οι μαθητές της Δ’ τάξης επισκεφτήκαμε το Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης και ταξιδέψαμε στον χρόνο με προορισμό την αρχαιότητα! Μέσα από την ξενάγηση στο χώρο και τις πληροφορίες που μας έδωσε η μουσειοπαιδαγωγός, καταφέραμε να μάθουμε πολλά για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της αρχαιότητας. Συζητήσαμε όμορφα, ανταλλάξαμε ιδέες και γνώσεις σχετικά με τη διεξαγωγή των αγώνων και σκεφτήκαμε κριτικά, κάνοντας συνδέσεις ανάμεσα στο τότε και στο σήμερα Στη συνέχεια, συνεργαστήκαμε σε ομάδες για να παίξουμε ένα διασκεδαστικό παιχνίδι και να φτάσουμε όλοι μαζί στην... αρχαία Ολυμπία. Η νικήτρια ομάδα στεφανώθηκε με ένα κότινο!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε