ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Lego...συμμετρίες! (STEM)
11. 10. 2016

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Μαθηματικών, οι μαθητές της Β' τάξης ασχοληθήκαμε με τη συμμετρία με ένα πρωτότυπο τρόπο! Η συμμετρία είναι για μας μια έννοια γνωστή από πέρυσι, οπότε δε δυσκολευτήκαμε ιδιαίτερα με τα παραδείγματα που συναντήσαμε στο βιβλίο των Μαθηματικών. Μία καινούρια έννοια που γνωρίσαμε σήμερα είναι ο “άξονας συμμετρίας”, η γραμμή δηλαδή που χωρίζει ένα συμμετρικό σχήμα σε δύο ίδια μισά ή, όπως είπαμε εμείς, η γραμμή όπου μπορεί να “διπλωθεί” το σχήμα. Γρήγορα, αφήσαμε τη θεωρία και πιάσαμε δουλειά χρησιμοποιώντας τα εκπαιδευτικά πακέτα Lego More to Math. Δουλέψαμε σε ζευγαράκια για να φτιάξουμε συμμετρικά σχήματα με βάση κάποια πρότυπα. Όσα παιδιά πρόλαβαν, έφτιαξαν και τα δικά τους συμμετρικά σχήματα!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε