ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Τροφές στο μικροσκόπιο!
24. 01. 2018

Μέσω του καινοτόμου βιωματικού προγράμματος της “Υγιεινής διατροφής”, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β' τάξης, εξερεύνησαν τον κόσμο των τροφίμων προσεγγίζοντάς τα μέσα από μια διαφορετική «πειραματική» ματιά.

Για τον λόγο αυτό, επισκέφθηκαν το εργαστήριο Βιολογίας του δευτεροβάθμιου σχολείου, ώστε να παρατηρήσουν πώς φαίνονται τα τρόφιμα, και πιο συγκεκριμένα η πατάτα και η πιπεριά, μέσα από το μικροσκόπιο. Διαπίστωσαν λοιπόν, ότι η εικόνα των τροφών, όπως και όλων των πραγμάτων, αλλάζει πολύ όταν κάποιος τα κοιτά από πολύ κοντά! Οι μαθητές και οι μαθήτριες έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό κατά την παρατήρηση.

Στη συνέχεια, έκαναν όλοι μαζί ένα πείραμα με τίτλο «Φρούτα και λαχανικά που αφρίζουν»! Πώς μπορούν τα φρούτα και τα λαχανικά να βγάλουν αφρούς; Οι μικροί μας επιστήμονες το ανακάλυψαν με μεγάλη χαρά!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε