ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Project Γ΄ τάξης: Σώστε τον χιονάνθρωπο!
25. 02. 2022

Στο πλαίσιο του project “Σώσε τον χιονάνθρωπο” οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης ασχολήθηκαν με τις έννοιες καιρός/κλίμα, την κλιματική αλλαγή και το οικολογικό αποτύπωμα.

Ξεκίνησαν σημειώνοντας καθημερινά τις θερμοκρασίες του Ιανουαρίου, με σκοπό να αξιολογήσουν κατά πόσο η θερμοκρασία κυμαίνεται σε κανονικά για την εποχή επίπεδα. Στη συνέχεια, αφού έγινε διαχωρισμός των εννοιών του καιρού και του κλίματος, τα παιδιά έμαθαν τις κλιματικές ζώνες της Γης και ετοίμασαν παρουσιάσεις σχετικά με τα χαρακτηριστικά της κάθε ζώνης.

Επισκέφτηκαν τον Μετεωρολογικό Σταθμό της Σχολής και ενημερώθηκαν από τον Δρ. Γκέρτση για τη λειτουργία του.

Συζήτησαν με τη διατροφολόγο μας, κυρία Δάφνη Νταλάπα, για τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στη διατροφή μας και ετοίμασαν τις δικές τους σαλάτες με μικρό οικολογικό αποτύπωμα.

Έφτιαξαν βροχόμετρα...

αλλά και υδροστρόβιλους σε βαζάκι!

Με τη βοήθεια της υπεύθυνης του Ομίλου Παιδικής Αρχιτεκτονικής, κυρίας Χρύσας Πολύζου, ενημερώθηκαν για τη σχέση κλίματος και αρχιτεκτονικής και κατασκεύσαν σπίτια που υπάρχουν στις διαφορετικές κλιματικές ζώνες.

Και προετοιμάστηκαν για το ενδεχόμενο ενός επικίνδυνου καιρικού φαινομένου, φτιάχνοντας τα δικά τους καταφύγια!

In English class, students enjoyed an experiential lesson on Saving the Environment. They connected human behavior (cause) with its effect on our planet, learning relevant vocabulary and further exploring Cause-Effect relationships. Then, they put on their thinking caps and came up with Solutions to the problems identified, making posters to raise awareness of our impact on Mother Earth.  The following week, they became little researchers investigating ways in which the American Farm School is environmentally friendly.  We wanted to make sure that our motto “Go Green” is being implemented throughout.  We toured around campus and checked off our list with all the environmentally friendly practices we observed.  Upon returning to class, we compiled all the notes into a Class Infographic, which was then displayed in class and in the common area.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε