ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Η Αθήνα στα χρόνια του Περικλή!
01. 03. 2019

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄τάξης του Ικτίνου, του Καλλικράτη, του Φειδία και του Περικλή, δημιούργησαν μια μακέτα της Αθήνας του 5ου αιώνα π.Χ.Ακολουθώντας τις οδηγίες της κ. Πολύζου, κατασκεύασαν ναούς και τους τοποθέτησαν στην Ακρόπολη της Αθήνας καθώς επίσης και τα σπίτια που υπήρχαν στην πόλη. Φυσικά από τη δημιουργία τους δεν θα μπορούσε να λείπει το θέατρο του Ηρώδου του Αττικού και η στοά του Αττάλου. Με τον τρόπο αυτό μεταφέρθηκαν στην πιο ένδοξη εποχή της Αθήνας. Έγιναν μηχανικοί και αντιλήφθηκαν τη δομή που είχε η πόλη. Τα παιδιά εργάστηκαν σε ομάδες. Όλα αυτά που δημιουργήθηκαν ήταν αποτέλεσμα της άψογης συνεργασίας μεταξύ των μελών των ομάδων.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε